Książki to cegły cywilizacji. Na nich zbudowano nie tylko kulturę, tą wyższą, platońską czy Tomasza z Akwinu albo Hegla, ale także tą naszą, zwykłą, ludzką, codzienną. Książki to “laterna magica” dla naszej wyobraźni, ale także depozyty wiedzy, zachowujące dla przyszłych pokoleń, nie tylko idee filozofii, czy piękną beletrystykę, ale także konkretną wiedzę, tą od wyrabiania serów po działanie reaktorów jądrowych. Biorąc, to wszystko pod uwagę, nagrody książkowe (https://www.taniaksiazka.pl/t/ksiazki-na-nagrody-szkolne) są tym, czym naprawdę warto nagradzać.

Warto przykładać wagę…

…do jakości owych nagród i do celu, jaki chcemy osiągnąć, nagradzając nią tego, kto okazał się godnym nagrody. Książka nie może być zapchaj dziurą, przypadkowym tytułem, czy mało znaczącą pozycją – tak, takie książki też istnieją. Ona musi być prawdziwym uhonorowaniem, a najlepiej inspiracją, sprawiającą, że po przeczytaniu, jej treść na długo pozostaje w głowie i w sercu, wpływając na dalsze losy tego, kto ją dostanie. Wiem, to trochę utopia i rzecz prawie niemożliwa, aby wybrać książkę, która tak właśnie wpłynie na obdarowanego. Ale przecież warto spróbować, zwłaszcza, jeśli książka ma być nagrodą dla młodego człowieka, inspiracja bowiem jest drogą po której chadzają wielcy.

Biografie inspirują

Biografie to niezwykłe książki. Opowiadają o tych, którymi większość z nas nigdy nie będzie. Jednak ich losy mogą nam wszystkim pokazać ile w  życiu waży przypadek, a ile upór, mądrość i inspiracja. Najprawdopodobniej nie będziemy ani wielkimi ani sławnymi i nie dostaniemy także Nobla za coś, co zrobiliśmy dla ludzkości. Ale każdy z nas może spróbować. Po prostu warto gonić króliczka.

Z książek biograficznych możemy wybierać pełną garścią. Na rynku są biografie, polityków, artystów i pisarzy. Osobiście polecam opowieść o życiu Stanisława Lema. Lem, życie nie z tej ziemi Wojciecha Orlińskiego to pozycja niezwykła. Pokazująca jak zwykłość i niezwykłość mieszały się w życiu twórcy Solaris i Niezwyciężonego. Poznamy jego pasje i słabości, Orliński opowie nam o życiu Lema w przedwojennym Lwowie, o jego losach podczas wojny i po niej. Ukaże nam ciekawe momenty z jego biografii, drobne dziwactwa i niemożności, jak choćby tą dotyczącą obsługi komputerów, której ten miłośnik mózgów elektronowych, nigdy się nie nauczył. Jak silną i niezwykłą była osobowość Lema, niech świadczy fakt, że chyba największy pisarz SF na świecie, Philip. K. Dick, był przekonany, że tak genialne utwory nie może tworzyć jeden autor i, że to kilku najlepszych twórców zza Żelaznej Kurtyny, stoi za wszystkimi, tymi dziełami, zaś Lem jako pisarz i człowiek najzwyczajniej nie istnieje.

Potem sięgnijcie po jego twórczość

Powrót z gwiazd, Eden, Opowieści o pilocie Pirxie, Cyberiady czy Fiasko, to tylko niektóre pozycje, o jakich, jeśli powiemy – wybitne, dokonamy niedoszacowania. Każda z tych książek to perła światowej literatu nadająca się na prezent albo nagrodę książkową.

Jeśli ktoś nie zna książek Stanisława Lema powinien po nie sięgnąć, bowiem przez tą swoją fantastykę naukową Lem opowiada o naszej teraźniejszości, o tym jakimi jesteśmy ludźmi i po której ścieżce kroczymy. Tej wygodnej i szerokiej, prowadzącej w dół, czy wąskiej i wyboistej,  wiodącej nas kręta drogą, przez ciernie prosto do gwiazd?!